Sérti az uniós jogot a lex CEU
Csak a Soros György által létrehozott Közép-Európai Egyetemet (CEU) érintette a felsőoktatási törvény 2017-es módosítása. Annak értelmében Magyarországon csak úgy működhet külföldi oktatási intézmény, ha saját hazájában is végez tényleges oktatási tevékenységet, és az együttműködést nemzetközi szerződés rögzíti.
Juliane Kokott, az Európai Bíróság főtanácsnoka márciusban közölte, hogy Magyarországnak egyenlő bánásmódot kell biztosítania a külföldi és belföldi felsőoktatási intézmények számára. Az Európai Bizottság az ügyben kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormány ellen. Az 2018-ban lépett az utolsó szakaszba, keresetet indítottak az uniós bíróságon. A főtanácsnok azt javasolta a bíróságnak, hogy adjon helyt ennek a keresetnek.
Az Európai Bíróság az alábbi területeken állapított meg jogsértést:
- a Lex CEU sérti a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) keretében kötött, a Szolgáltatások Kereskedelméről szóló Általános Egyezményt,
- sérti a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságának az elveit, valamint a belső piaci szolgáltatásokról szóló uniós irányelvet,
- a kifogásolt rendelkezések a tudományos élet szabadságára, az oktatási intézmény alapításához való jogra, továbbá a vállalkozás szabadságára vonatkozó EU-s rendelkezésekkel is ellentétesek.
A döntés értelmében a vitatott részeket a magyar parlamentnek hatályon kívül kell helyeznie. Közben a bizonytalan helyzet miatt a Közép-Európai Egyetem Bécsbe helyezte át a székhelyét, és ott kezdte meg hétszáz hallgatóval ezt a tanévet.