Netanjahu Budapesten demonstrálhatja, hogy nem kell tartania a Nemzetközi Büntetőbíróságtól

2025.04.01

Magyarország és Izrael között zavartalanok a diplomáciai és gazdasági kapcsolatok, melyeket a közelmúltban erősített az is, hogy Budapest felülbírálta a Nemzetközi Büntető Bíróság elfogató parancsát az izraeli miniszterelnök ellen.

 Netanjahu és Orbán 2018-ban, Budapesten - Szerzői jogok Bea Kallos/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund
Netanjahu és Orbán 2018-ban, Budapesten - Szerzői jogok Bea Kallos/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund

Az izraeli kormányfő látogatásának tartalmáról nem adtak ki előzetes részleteket, és mivel a két kormány között nincsenek aktuális vitapontok, jórészt egy demonstratív és a barátságot megerősítő találkozóról van szó.

A látogatás több napra nyúlik, mert szokásához híven Netanjahu a vendéglátó országban várja ki a péntek délutántól szombat estig tartó sábeszt.

Magyarország várhatóan szakít az ICC-vel

Noha Magyarországon is léteznek antiszemita megnyilvánulások, a budapesti kormány elítéli ezeket, és tavaly októberben nem engedélyezte palesztin-párti demonstrációk megtartását sem. Később az ICC elfogatóparancsát Szíjjártó Péter magyar külügyminiszter abszurdnak és antiszemitának nevezte, és egy "egy modern Dreyfus-perként" ábrázolta, amiben a bíróság egy kalap alá vette a terrorista Hamászt és a jogos önvédelmet folytató Izraelt.

Ezt követően garantálta Orbán Viktor miniszterelnök izraeli kollégája sértetlenségét, ha Magyarországra látogat, amire most sor is kerül. Mivel Magyarország ugyan tagja az ICC-nek, sőt a hágai testületnek magyar bíró tagja is van, ugyanakkor a megfelelő eljárási szabályok hiányában - amelyeket a magyar törvényhozás elmulasztott meghozni - a magyar hatóságok megtagadhatják egy külföldi vezető letartóztatását.

Ugyanakkor egy újabb értesülés szerint a magyar kormány a nemzetközi büntető bíróságból való kilépést készíti elő, és elképzelhető, hogy ennek hivatalos bejelentése is elhangzik a budapesti találkozón. A Szabad Európa Rádió úgy tudja, hogy a magyar kilépésről valójában már hetekkel ezelőtt megszületett, de a kormány még azt várta, hogy Donald Trump amerikai elnök hogy áll majd az ICC-hez.

Miután február 5-én az amerikai elnök bejelentette, hogy – Netanjahu elfogató parancsa miatt – szankciókat vet ki a hágai bíróságra, a "magyar kormány ezt zöld jelzésnek vette" - mondta a portál forrása.

A magyar diplomatáknak tartott nagyköveti értekezleten szó volt a magyar kilépésről, ezek szerint a magyar kormány hamarosan határozati javaslatot nyújt be a magyar Országgyűlésnek, amiben kezdeményezi a kiválást.

Ütemesen fejlődő kapcsolatrendszer

Előzőleg idén februárban fogadta Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök Yitzhak Herzog izraeli államfőt, akit biztosított arról, hogy Izrael továbbra is számíthat Budapest támogatására a nemzetközi színtéren, az európai uniós fórumokon pedig az együttműködésre fókuszáló álláspontot fog képviselni Magyarország.

Március közepén Nagy Márton magyar gazdasági miniszter találkozott Haim Katz izraeli turisztikai miniszterrel, és megállapodást írt alá a kölcsönös idegenforgalmi kapcsolatok fejlesztéséről. A magyar-izraeli turisztikai kapcsolatok fejlődését jelzi, hogy Izrael 2024-ben Budapest 6. legnagyobb küldőpiaca volt, és az izraeli vendégek költése Magyarországon 22 százalékkal haladta meg a 2023-as értéket.

A Magyarországra látogató izraeliek számában fellendülésre lehet számítani az új közvetlen repülőjáratokkal, amelyek a Balaton térségét és az alföldi fővárost, Debrecent kötik össze Tel-Avivval.