Navracsics: olaj lesz a tűzre a Bizottság jogállamisági jelentése
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen beszédében üzent a briteknek és a tagállami vezetőknek is, vitatni fogják a tagállamok a jogállamisági jelentés megállapításait, nehéz tárgyalások várhatók az új migrációs csomagról, az uniós minimálbér pedig nem egységesítést jelent - többek közt ezekről beszélt Navracsics Tibor fideszes politikus, volt kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztos és Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája által szervezett panelbeszélgetésen, ahol a bizottsági elnök első évértékelő beszédét elemezték.
Navracsics Tibor Navracsics Tibor Zupkó Gábor Navracsics TiborEgy elbizonytalanodott Európában fontos volt, hogy világos jövőképet adjon az Európai Bizottság elnöke ami, egy védelmet nyújtó, stabilitást ígérő, a jövő lehetőségeit kihasználó Európát mutat - mondta Ursula von der Leyen beszédéről Zupkó Gábor.
Egyfajta pozicionálása volt az EU-nak a beszéd, egy része ennek az új pozíciónak a kijelölését szolgálta. több konkrét kezdeményezés volt benne, több mint Jean-Claude Juncker beszédeiben volt, emelte ki Navracsics Tibor.
Magyar sajtóban is részévé vált a hírfolyamnak a beszéd, ez mutatja, hogy az EU már nem külpolitikai tényező Magyarországon, hanem itt van bent az országban, az ország folyamatainak és a közvéleményének a része, hasonlította össze a Juncker-beszédek sajtóvisszhangjával a volt biztos a mostani évértékelőt.
Navracsics Tibor Navracsics Tibor Zupkó Gábor Navracsics Tibor"Olaj lesz a tűzre" a jogállamisági jelentés
A magyar politikai térben kisebb vita alakult ki arról, hogy kell értelmezni Ursula von der Leyen jogállamiságról mondott szavait. Kicsit hasonlóan ahhoz, ahogy a júliusi EU-csúcs megállapodását is a saját értelmezésükben tolmácsolták a politikusok.
A beszéd amellett, hogy konkrét javaslatokat tett arra, hogy Európai a jelenlegi válsághelyzetből hogy tud egy közös vízióra építve kilábalni, a digitális és a zöld átállással, amellett egyértelmű kiállást jelent az európai értékek mellett és ezen belül a jogállamiság mellett is, hangsúlyozta Zupkó, felidézve, hogy a bizottság dolgozik egy jogállamisági jelentésen az egyes tagállamokra vonatkozó fejezetekkel. Ezt még ebben a hónapban véglegesítik, és nyilvánosságra is kerülhet. Zupkó szerint ez adhat majd választ erre az értelmezési vitára.
Navracsics úgy látja, hogy egy nagyon vitatott jelentés lesz, rengeteg tagállam fogja vitatni a megállapításait. A volt uniós biztos szerint ez azért lesz így, mert nem volt egy olyan megelőző módszertani vita, amely a jogállamiság kritériumát munkadefiníció vagy akár keretkritérium szintjén pontosítaná. Így az fog kiderülni, hogy mit gondol a bizottság, hogy mi tartozik a jogállamisághoz és mi nem. Miközben erről még zajlik a vita.
Úgyhogy a volt uniós biztos szerint csak olaj lesz a tűzre ez a mostani jelentés.
Az Európai Parlament nagyon erősen ragaszkodik a jogállamisági kritérium megjelenjen a többéves pénzügyi kerettervben, vétóval is fenyegetőzött pár héttel ezelőtt.
Navracsics ennek ellenére nem tartja most reálisnak hogy ilyen formában bekerüljön. Két eset lehet, vagy egy nagyon általános és absztrakt szöveg lesz, amilyen most is az Európai Tanács megállapodásában van. Vagy ki fog kerülni, de az előbbit látja valószínűnek.
Zupkó hangsúlyozta, hogy a bizottságnak fontos, hogy legyen egy jogállamisági jelentés és a párbeszéd alakuljon ki róla. Az is, hogy az uniós pénzeknél fel se merülhessen a csalás, korrupció, vagy összeférhetetlenség, és ezeket a dolgokat specifikálni kell, erre pontosabb meghatározás szükséges. Erre kötelezettséget vállalt a bizottság, tette hozzá.
Navracsics Tibor Navracsics Tibor Zupkó Gábor Navracsics TiborEurópai minimálbér
Még nem készült el a javaslat az európai minimálbérről, figyelembe veszi majd a nemzeti hatásköröket, jogszabályokat, szabályozást, hagyományokat a minimálbérrel kapcsolatban, mondta Zupkó. Hozzátette, hogy a védelmet biztosító Európa nemcsak fizika, hanem szociális védelmet is jelent, és abban konszenzus van, hogy ennek egyik eleme a minimálbér.
Mint mondta, elsősorban közös elvek, megközelítés meghatározásáról van szó, és ezt meg lehet tenni az adópolitika érintés nélkül.
Navracsics szerint a bizottság ambíciója jelen esetben nem az egységesítés, hanem az, hogy legyen egy olyan keretmegállapodás, ami európai modellé emeli a minimálbért, mint intézményt. Egyébként a nemzeti hagyományokra bízza, hogy ez miként történik. Most az első lépésnél tartunk, hogy minden tagállamban a közgondolkodás részévé akarja tenni a minimálbért, talán egyszer innen tovább akarnak lépni az egységesítés felé, de most nem érzem ezt olyan áttörésnek - foglalta össze
A magyar kormány valószínűleg nem támogatja a külpolitikai kérdésekben a minősített többségi döntést
Korábban Juncker is felvetette, hogy változtassák meg, és legyen elég a minősített többség az egyhangú döntés helyett külpolitikai kérdésekben.
Voltak tétova lépések, de nem jutott sokáig az ötlet. Jogi szakértők azt mondták, hogy nem kell szerződésmódosítás, de azért nem ment előre a dolog két év alatt, és ez azt jelzi hogy komoly nemzeti érdekellentétek vannak a háttérben, emlékeztetett a fideszes politikus, aki szerint egyébként első körben a magyar kormány nem fog ehhez hozzájárulni. A szuverenitásának a része, hogy önálló külpolitikát alakítson, és nem fog erről lemondani - indokolta a "tippjét".
A tárgyalások során valószínűleg hangsúlyos lesz, amit a bizottsági elnök a beszédében is kiemelt, hogy legalább az emberi jogi és a szankciók kérdésében legyen elég a minősített többség.
Ha Európa globális szereplőként határozottan és gyorsan akar fellépni, akkor ez indokolt lépés lenne, hangsúlyozta Zupkó.
Navracsics Tibor Navracsics Tibor Zupkó Gábor Navracsics TiborKínáról beszélve a tagállami vezetőknek üzenhetett von der Leyen
Az Európai Bizottság nincs olyan erős pozícióban Kínával szemben, annak ellenére, hogy a kereskedelempolitika hozzátartozik. Azért, mert a kínaiak alulról fel tudják bontani a bizottság monopóliumát (például Kína-Franciaország, Kína-Németország kapcsolatra). Akkor lenne erős a pozíciója Kínával szemben, ha a tagállam egyértelmű támogatását bírná, magyarázta Navracsics.
Ursula von der Leyen kemény bírálata talán nem is inkább Kínának szólt, hanem a tagállami vezetőknek, hogy találjanak közös nevezőt, alakítsanak ki egy közös értelmezést Kínával kapcsolatban, véli Navracsics.
A bizottság és az integráció erősödése a helyreállítási tervvel
Fontos lépés történt az újjáépítési csomaggal, ez a közös adósság létrehozatala. Nem véletlen, hogy sokan az európai integráció hamiltoni pillanatáról beszéltek. Alexander Hamilton volt az Egyesült Államok formálódásának időszakában, létrehozta először a szövetségi szintű államadósságot, és ezáltal megteremtett egy újabb csatlakozási pontot a tagállamoknak, megerősítette a szövetségi szintet. Ez az EU-ban azt jelenti, hogy fennáll az adóságvisszafizetés utolsó érvként a tagállamokkal szemben, mondhatják, hogy "ezt nem tehetitek, mert akkor nem tudjuk visszafizetni az adósságot", magyarázta Navracsics.
Van egy olyan törekvés, ami a bizottság egy visszatérő problémáját megoldaná. Eszerint az országspecifikus ajánlások hangsúlyosan szerepelnének a gazdasági újjáépítési csomag által támogatandó célok között. Ez egy erős befolyásoló tényező, mivel jelenleg a bizottság minden tagállam számára megfogalmaz ajánlásokat, de a tagállamok ezeket vagy betartották vagy nem. És ez nem járt semmilyen következménnyel.
Ha az újjáépítési csomagot az országspecifikus ajánlásokhoz kötik és értékelik az így megvalósuló kormányzati lépéseket, akkor ez erősödését jelenti a bizottságnak. Ha a kormányok pénzhez akarnak jutni, vagy a pénzt akarják felhasználni az eddigieknél jobban kell harmonizálni a saját fejlesztési céljaikat az Európai Bizottság által kitűzött fejlesztési célokkal.Navracsics Tibor
Nem látványosan, de hatékonyságát tekintve jelentős uniós szinterősödésnek lehetünk a szemtanúi, összegzett a volt uniós biztos, hozzátéve, hogy a fukar négyek nagyon erősen támogatják a bizottságot ebben a kompetenciában. Így nemzeti érdekből adódóan, de jelentősen tud nőni az uniós intézmény hatása és befolyása.
Navracsics Tibor Zupkó Gábor Navracsics TiborA kelet-nyugat törésvonal tovább romlásának veszélye
El tudom képzelni, hogy energiapolitika tekintetében lesznek új törésvonalak. Én nem az új törésvonalakat látom a veszélyesek, csak ha egybeesnek a már meglévő törésvonalakkal, és ráerősítenek, Kína, Oroszország vonatkozásában ez problémát jelenthet.
Ma az Európai Uniót fenyegető legnagyobb veszély az, hogy ez a kelet-nyugati törésvonal újabb feszültséggócokkal, jelentésréteggel terhelődik, és ezáltal még inkább divergál az unió két fele.Navracsics Tibor
Brexit
Hosszú évek egyeztetésein és tárgyalásain vagyunk túl, ahol az EU arra törekedett, hogy kiegyensúlyozott és gyümölcsöző kapcsolatot működtessen a kilépő Egyesült Királysággal, emlékeztetett Zupkó.
Az utolsó pillanatokban vagyunk, és erről az gyümölcsöző együttműködésről gondolkozunk. és valaki elkezd babrálni az alapokkal. Ez nemcsak nemzetközi jogi értelemben problémás, de nagyon veszélyes, mert megkérdőjelezi azt is, amiben együtt tudunk működni, és a bizalmat a jövőbeli együttműködésben.Zupkó Gábor
Navracsics szerint Margaret Thatcher szavainak idézése ("Nagy-Britannia nem táncol vissza az általa kötött szerződésektől"- a szerk.) egy óvatos diplomáciai lépés volt. Ezzel Von der Leyen nagy nyilvánosság előtt jelezte hogy az EB nem tudja elfogadni a mostani felállást, és a britek önbecslésére, hiúságára apellálva próbálja meg elősegíteni azt, hogy a brit kormány arcvesztés nélkül ki tudjon jönni ebből a helyzetből.
Közelebb fog állni a magyar kormány álláspontjához az új migrációs csomag
Ezen a héten mutatják be a bizottság új migrációs paktumát. Meg kell különböztetni hogy kik jogosultak maradásra és kik nem, mondta Von der Leyen a csomagról.
A javaslat nagy vitát fog kiváltani, már előre hallottunk egymás kizáró tagállami véleményeket, mondta Zupkó. Például valaki számára fontos, hogy legyen egyfajta kötelező szolidaritási mechanizmus, és van, aki nem szeretne kötelező mechanizmusokat. Ugyanilyen fontos a hatékony és eredményes határvédelem, és a dublini szisztéma helyére lépő új mechanizmus, magyarázta.
Az ambíció az, hogy a teljesen zátonyra futott Juncker-féle migrációs csomag helyett új alapokra helyezzék a migrációs politikát, véli Navracsics.
A bizottság a kényszerek és a lehetőségek csapdájában vergődik. Van egy nyilvánvaló kényszer, hogy a dublini rendszer összeomlott, talán soha nem is működött rendesen. Ugyanakkor olyan megoldást kellene találnia, amit minden tagállam támogat valamilyen formában. Ha csak nem olyan döntést akar, amit a Juncker-bizottság, melynek én is tagja voltam, el tudott érni. hogy elfogadtak valamit, de nem hajtották végre gyakorlatilag, vagy csak részlegesen hajtották végre.Navracsics Tibor
Nagyon fontos a politikai kontextus, és ez ma más, mint 2015 őszén, és a magyar kormány szempontjából kedvezően változott meg - hangsúlyozta a fideszes politikus, példaként erre azt mondta, hogy kevés tagállam jelentkezett arra, hogy befogadjon menekülteket Leszboszról.
A mostani javaslat filozófiáját tekintve hasonló lesz a 2015-6-os, de közelebb fog állni a magyar kormány állásfoglalásához. De nagyon nehéz tárgyalások lesznek, nemzeti érdekeket alapvetően érintő kérdésekről van szó, ahol nehéz lesz közös nevezőt találni.