Mianmárban már túllépte a 2 ezret a pénteki földrengés halálos áldozatainak száma
A mianmari állami média jelentése szerint 200 buddhista szerzetesre egy kolostor, 50 kisgyermekre az óvoda omlott rá, 700 muzulmán hívő pedig ima közben, az összedőlő mecsetekben vesztette életét.
A mentési munkálatok nehezen haladnak a leomlott hidak, a földcsuszamlások, a megbízhatatlan kommunikáció és a polgárháború miatt. A mianmari katonai junta ellen harcoló ellenállási mozgalom tagjai szombaton részleges tűzszünetet jelentettek be, hogy megkönnyítsék a mentési műveleteket.
A mentési erőfeszítések mindezeken felül is számos nehézséggel küzdenek, többek között áramkimaradással és üzemanyaghiánnyal. Nincs elég nehézgép sem, a segélymunkások és a civil önkéntesek puszta kézzel kutatnak túlélők után a romok között a 40 °C feletti hőmérsékletben.
A kínai mentőcsapatok hétfőn hat túlélőt emeltek ki a romok alól Mandalajban, az ország második legnépesebb városában, amelynek közelében volt a 7,7 tized erősségű földrengés epicentruma. A természeti csapás súlyos károkat okozott, többek között a város repülőterét is megrongálta, utakat rongált meg, és épületek omlottak össze az ország középső részén. Vasárnap aztán ismét egy 5,1 tizedes erősségű utórengés rázta meg a térséget.
A teljes hatás még mindig nem világos
Lauren Ellery, a Nemzetközi Mentőbizottság mianmari igazgatóhelyettese elmondta, hogy a pusztítás teljes mértékéről még mindig csak korlátozott információk állnak rendelkezésre.
A Mandalaj melletti városban az épületeknek akár a 80%-a is összedőlhetett.
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint három kórház megsemmisült, és 22 másik megrongálódott. Az ENSZ azt is közölte, hogy több mint 10 ezer épület semmisült meg vagy rongálódott meg súlyosan.
Oroszországból, Indiából és több délkelet-ázsiai országból mentőcsapatok érkeztek Mianmarba. Hétfőn kínai mentőcsapatok hat túlélőt hoztak ki a romok alól a fővárosban, Nepjidában és Mandalajban.
Az Európai Unió 2 és fél millió eurós segélyt jelentett be Mianmar számára. Több más támogató, köztük Nagy-Britannia és Ausztrália is több millió dolláros segélyt ígért.
Túlélőket keresnek Bangkokban
A szomszédos Thaiföldön a mentők továbbra is túlélők után kutatnak a pénteki rengés után összeomlott bangkoki felhőkarcoló törmelékei alatt. A thai fővárosban legalább 18-an meghaltak, 33-an megsérültek és 78-an eltűntek. A bangkoki hatóságok vizsgálják, miért omlott össze a még csak részben felhúzott épület, miközben a földrengés másutt csak korlátozott károkat okozott a thaiföldi fővárosban.
Hétfőn a nehézgépek szüneteltek, miközben a mentőcsapatok keresték a túlélőket. Bangkok kormányzója, Chadchart Sittipunt megerősítette, hogy vasárnap este életjeleket észleltek, de a szakértők nem tudták megállapítani, hogy azokat géphiba okozta-e.