Mi lesz Amerikával, ha Trump megint nem ismeri el esetleges választási vereségét?

2024.10.21

A mérkőzés jelenleg nagyon szoros, a republikánusok és a demokraták is hosszú jogi csatákra készülnek a 2024-es választási eredmények miatt. Donald Trump, aki máig nem fogadta el a múltkori vereségét, megerősítette: ha novemberben nem nyer, az csalást jelent, és nem fogadja el az eredményeket.

"Ha veszítek - megmondom, mi lesz, ez is lehetséges. Mert csalnak. Csak így veszíthetünk, ha csalnak" - mondta Donald Trump egy szeptemberi michigani nagygyűlésen. Ennek elkerülésére egyetlen módot lát: ha olyan elsöprő győzelmet arat, ami megkérdőjelezhetetlenné teszi azt.

Ha a republikánus jelölt nem hajlandó elfogadni a demokrata rivális Kamala Harris győzelmét, az politikai instabilitásba taszíthatja az Egyesült Államokat egy olyan időszakban, amikor az ország már így is mélyen megosztott - írja a Reuters elemzése.

Miután Trump elvesztette a 2020-as választást, ő és szövetségesei több tucat perrel próbálták meg megmásítani az eredményt, de végül nem tudták megváltoztatni vagy késleltetni a szavazatszámlálást.

Emellett nyomást gyakorolt a georgiai hivatalnokokra, hogy több szavazatot találjanak neki; támogatói pedig 2021. január 6-án megrohamozták a törvényhozás épületét, a Capitoliumot, hogy - sikertelenül - megpróbálják megakadályozni alelnökét, Mike Pence-t abban, hogy Biden győzelmét hitelesítse.

Az egyik legfontosabb különbség most az, hogy Trump nem rendelkezik olyan elnöki hatalmi eszközökkel, mint 2020-ban. Ezenkívül új állami és szövetségi törvények léptek életbe, amelyek megnehezítik a választási eredmények befolyásolását.

Trump ugyanakkor a közösségi média, sajtótájékoztatók és interjúk segítségével, bizonyítékok megvárása nélkül, közvetlenül az amerikai nyilvánosság elé viheti ügyét.

A volt elnök és szövetségesei már hónapok óta készítik elő az alapjait annak, hogy ha a jelölt november 5-én veszít, akkor is csalást kiáltsanak. Trump bírósági úton megkérdőjelezheti Harris győzelmét, vagy a támogatói körében kétségeket ébreszthet a győzelem érvényességével kapcsolatban, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.

A republikánusok és a demokraták is arra készülnek, hogy hosszadalmas csata követheti az eredmények beérkezését - írja az AP. Több tucatnyi per már most is zajlik az ország bíróságain, ezek lehetnek majd a fő terepei a szavazatok összeszámlálása utáni küzdelmeknek. A legtöbbet a republikánusok és szövetségeseik indították. A panaszok többnyire a levélben leadott szavazatok, a tengerentúli szavazatai és a nem amerikai állampolgárok által leadott szavazatok megtámadására vonatkoznak.

A demokraták pedig arra figyelmeztetnek, hogy a szavazással kapcsolatos kulcspozíciókba telepített "választás-tagadók" országszerte megtagadhatják a törvényes eredmények hitelesítését, és peres eljárást indíthatnak.

Négy évvel ezelőtt Trump és szövetségesei csalást állító perekkel árasztották el a bíróságokat. Ezeket a beadványokat azonban a két nagy politikai párt elnöke által az ülésre jelölt bírák határozottan elutasították.

Míg a választási szabályokról szóló pártpolitikai csatározások már régóta az elnökválasztási kampányok részei, a választási perek száma az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt - emlékeztet az AP. Mivel a jogi harcokba ömlik a pénz, és a választási perekben részt vevő külső csoportok száma egyre nő, a viták valószínűleg nem fognak egyhamar elcsitulni.