A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint fontos, hogy Belgrád és Budapest magas szinten konzultáljon egymással.
"A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá" – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban. Az MTI beszámolója szerint a miniszter közölte, hogy a "mai, gyorsan változó, bizonytalan nemzetközi környezetben kiemelten fontos, hogy a térség stabilitása érdekében szomszédos országokként Szerbia és Magyarország folyamatosan és magas szinten konzultáljon."
Szalay-Bobrovniczky úgy véli, hogy a szomszédos nem EU- és NATO-tagállamok közül Magyarországnak Szerbiával a legintenzívebb kétoldalú védelmi és katonai kapcsolata, és Magyarország is hozzájárul a szerb haderő korszerűsítéséhez.
A honvédelmi miniszter közölte, hogy egyre erőteljesebb az együttműködés a két védelmi minisztérium és haderő között, Szerbia és Magyarország pedig régi stratégiai partnerei egymásnak, a partnerséget pedig 2023 óta a védelem és a katonai együttműködés területére is kiterjesztettek.
Szerb testvéroldalunk cikk szerint Aleksandar Vučić szerb elnök azt mondta, hogy a jövőben a két ország a jövőre nézve nem csak a haditechnikai együttműködés továbbfejlesztésén gondolkozik. "Magyarország nagy sebességgel korszerűsíti, és rengeteg pénzt fektet a hadseregébe, épp ezért sokat tanulhatunk tőlük" – közölte az elnök, és hozzátette, hogy közös magyar-szerb helikopteres gyakorlatokat fognak tartani magyarországi és szerbiai bázisokon.
A Telex korábban arról írt, hogy Vučićék felnagyíthatták a szerb–magyar katonai együttműködést, a lap kormányzati forrása szerint ugyanis valójában egy olyan kétoldalú együttműködési tervet próbálnak a szerbek katonai szövetségként eladni, ami azért messze van attól. Az együttműködés eleve nem sértheti Magyarország EU- és NATO-tagságából eredő kötelezettségeit, így a megállapodás célja is inkább politikainak tűnik, mint katonainak.